Bu site tamamen kendini tatmin amacıyla kurulmuştur. İçerik hoşuna gitmediyse kapı sağ üst köşede bilgine..
when you try your best but you don't succeed
when you get what you want but not what you need
when you feel so tired but you can't sleep
stuck in reverse
banner
 

Domates reçeli nasıl yapılır?

8.07.2015

Domates reçeli nasıl yapılır?

Çok bilinmeyen reçel türlerinden biri de domates reçeli. Domatesten reçel nasıl yapılır? diye düşünebilirsiniz. Bir kez deneyin beğeneceksiniz.

Gerekli malzemeler:

20 adet orta boy domates

20 adet taze badem

5 su bardağı toz şeker

2 su bardağı içme suyu

Yarım limonun suyu

1/2 çay kaşığı kadar vanilya


Domates reçelinin yapılışı:

Kabuklu badem kullanamayı düşünüyorsanız bademleri bir akşam öncesinden suda bekletin ve sabah yumuşamış bademlerin kabuklarını soyun. Domateslerinizi iyice yıkayın ve daha sonra ezmemeye dikkat ederek kabuklarını soyun.

Soyulmuş domatesleri 2 saat sönmemiş kireç kaymağında bekletin (kireç kaymağı tarifini aşağıda bulabilirsiniz). Domatesleriniz bayağı sertleşecektir. Domatesleri kireç kaymağından çıkardıktan sonra bol su le en az 3 kez yıkayarak kireçten arındırın.

Domatesler iyice yıkandıktan sonra avucunuzun ortasına yerleştirerek altlarını delin. Avucunuzdaki domatesleri çok hafifçe sıkarak içindeki suyu boşaltın. Burada dikkat etmeniz gereken nokta domateslere nazik davranmaktır.

Aksi takdirde domatesleriniz patlar. Suyunu çıkardığınız domateslerin herbirinin içine daha önce ıslatarak kabuklarını soyduğunuz bademlerden koyun ve sıkı olmaları için avucunuz ile domatesleri biraz bastırın. Şekeri suya koyarak yarım saat kadar kaynamaya bırakın.


Şekerli su kaynadıktan sonra domatesleri tencereye bırakın. 30 dakika ile 45 dakika arasında pişirin ve pişmesine doğru limon suyunu ilave edin. Piştikten sonra biraz soğumasını bekleyin ve soğuyunca kavanozlara alın.

Gösterim : 2817
Aşağıdaki formu kullanarak yorum yazabilirsiniz
Bu sitede istatistiki amaçlar için çerezler kullanılmaktadır. Bu web sitesini kullanmaya devam ederek bunların kullanımını kabul edersiniz.